Aktuality

27/06/13 Národný salón vín SR 2013

V dňoch 24.-25. júna 2013 Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku uskutočnil v poradí už ôsmy ročník tejto výberovej súťaže. Cieľom tejto jedinečnej vinárskej súťaže je vybrať 100 najlepších slovenských vín pre ročník 2013/2014 a predstaviť ich ako laickej tak i odbornej verejnosti.

V tomto roku sa na Slovensku uskutočnilo 19 nominačných súťaží s vínom, do ktorých sa prihlásilo spolu 8 444  vín, z toho 2 788 vín získalo viac ako 84 bodov a tým aj právo nominovať sa do Národného salónu vín. Prihlásených do súťaže a spĺňajúcich náročné kritéria aj čo sa týka objemového množstva bolo 427 vzoriek vín od 63 vinárov zo všetkých 6 slovenských vinohradníckych oblastí. Je to oproti poslednému ročníku viac o 9 prihlásených vín.

 

Zo 427 prihlásených vín bolo až 309 vín ročníka 2012. Niet sa čomu čudovať, ročník 2012 môžeme označiť za mimoriadne vydarený. Prím hrajú prívlastkové vína. Zdravotný stav hrozna bol takmer stopercentný, bez akýchkoľvek chorôb alebo napadnutia ľadovcom. Cukornatosť pri zbere sa pohybovala okolo 22° NM, kyseliniek je tak akurát, 7-9 g/l. Minuloročné leto vinárom pomohlo, upršaný júl umožnil dobrý rast listovej plochy, ktorá potom uchránila hrozno pred horúčavami augusta a zároveň zabezpečila dostatok živín a cukru. Chladnejšie noci sa zasa postarali o dobrý obsah kyselín. Vďaka krásnej, slnečnej jeseni bol ročník 2012 dobrý nielen pre biele, ale aj pre modré odrody, z ktorých sa vyrába červené víno. Vína tohto ročníka vynikajú odrodovým charakterom a priaznivým pomerom cukru, kyselín a alkoholu. Sú to svieže a iskrivé biele moky, ktoré sú značkou nášho regiónu. Ružové vína, ktoré sa momentálne tešia veľkej obľube zasa prekvapujú svojou mohutnou farbou, sviežou a plnou  chuťou. Ročník 2012 bol však vďaka rýchlemu odbúravaniu kyselín mimoriadne priaznivý aj pre výrobu červených vín. Tie sa vyznačujú sýtymi farbami, komplexnou aromatikou, príjemnou harmonickou chuťou a dobrým zrecím potenciálom.

 

Vinári však siahli aj po vínach ročníka 2011, keďže tento ročník bol pre vinohradníkov tiež veľmi priaznivý. Z ročníka 2011 boli prihlásené vína v počte 84, čo je celkom vysoký pomer k prihláseným mladším vínam. Najviac prihlásených vín bolo už tradične z kategórie biele suché – až 154 vín, za nimi nasledujú červené suché – až 121 vzoriek. Prihláseným vínam aj v tomto ročníku súťaže kraľoval Cabernet sauvignon. Až 42 vzoriek vín – či už červených alebo ružových, bolo vyrobených práve z tejto odrody. Druhé miesto v počte súťažiacich vín patrí už tradične odrode Rizling rýnsky. Tých bolo do súťaže prihlásených 34.

 

Víťazných 100 najlepších slovenských vín pre ročník 2013/2014 pochádza z pivníc 37 vinárov. V salóne už tradične nájdu svoje miesto vína z každej vinohradníckej oblasti. 66 vín pochádza z ročníka 2012, 24 vín ročníka 2011, do salónu sa však prebojovalo aj zopár starších vín. Sto najlepších slovenských vín tvorí 51 bielych, 32 červených a 10 ružových vín.  Ako vždy peknou perličkou salónu budú 3 šumivé a 4 tokajské vína.  Pomer odrôd vo finálnej stovke klasicky kopíruje pomer v prihlásených vínach. Najviac je zastúpený Cabernet sauvignon – až 16 vín v salóne bolo vyrobených z tejto odrody. Druhou najúspešnejšou odrodou je Rizling rýnsky – 8 vín.

 

V zmysle štatútu vína hodnotilo 8 degustačných komisií, za účasti 56 erudovaných slovenských degustátorov, ktorí majú platné degustačné skúšky podľa európskych noriem a dlhoročné skúsenosti v hodnotení vín. Predsedom hodnotiacich komisií bol PhDr. František Lipka, veľvyslanec SR, prezident Medzinárodnej jury pre udeľovanie cien O.I.V. (Medzinárodná organizácia pre vinič a víno), dôstojník Národného rádu za zásluhy vo vinárstve Francúzskej republiky, dôstojník Bratstva rytierov Tastevin v Burgundsku, rytier vinárskeho rádu Beaume de Venice.

 

Vína sa hodnotili v ôsmich kategóriách: vína biele tiché suché, tiché biele polosuché a polosladké, prírodne sladké, šumivé, tokajské, tiché ružové suché, polosuché a polosladké, červené tiché suché, tiché červené polosuché a polosladké. V záujme najvyššej objektivity sa každé víno hodnotilo v dvoch nezávislých komisiách.

 

Najvyššie hodnotenými vínami v jednotlivých kategóriách sa stali tieto vína:

Tiché biele suché: Chardonnay, 2012, suché,neskorý zber, Víno Mrva & Stanko, a.s.
Tiché biele polosuché a polosladké: Rulandské šedé, 2012, polosladké,bobuľový výber, Juraj Zápražný
Tiché ružové suché, polosuché a polosladké: Cabernet Sauvignon rosé, 2012, polosladké, výber z hrozna, Dubovský a Grančič, s.r.o.
Tiché červené suché: Dolfík,2011, suché, značkové, Michal Sadloň
Tiché prírodne sladké: Devin,2012, sladké, hrozienkový výber, Karpatská perla, s.r.o.
Tokajské vína: Tokajská výberová esencia, 2003, sladké, tokajský výber, Tokaj & co., s.r.o.

 

 

« späť na novinky

Facebook